Komentaras apie skaitmeninę demokratiją Facebook’e

Neseniai Facebook‘o vartotojai pagrindiniame savo profilio puslapyje aptiko štai tokį pranešimą:

Vote on Facebook’s Governing Documents

We’ve revised the two new documents we proposed to govern the site, the Facebook Principles and the Statement of Rights and Responsibilities, based on your feedback. Now, we want you to vote for the system of governance you think is best. Voting will close on April 23 at 11:59am PDT. Visit the Facebook Site Governance application to learn more, read the documents, and vote.

Daugelio (turiu omenyje vartotojų teisių, privatumo ir internetinės demokratijos gynėjus) demonizuojamas Facebook‘as ima reaguoti į vartotojų komentarus ir siūlymus, todėl, atsižvelgdamas į savo įstatus, siūlo balsuoti už kai kurių įstatų pakeitimus. Štai ištrauka iš Facebook‘o įstatų skilties „Pataisos“ (12. Amendments), pagal kurią tai vyksta:

12.3 If more than 7,000 users comment on the proposed change, we will also give you the opportunity to participate in a vote in which you will be provided alternatives. The vote shall be binding on us if more than 30% of all active registered users as of the date of the notice vote.
12.4 We can make changes for legal or administrative reasons upon notice without opportunity to comment.

Vadinasi, siūlomi pakeitimai Facebook‘o įstatuose sulaukė daugiau, nei 7000 vartotojų komentarų, todėl visiems vartotojams buvo suteikta teisė dalyvauti balsavime, kuriame „pateikiamos alternatyvos.“ Pakeitimų siūlymai įsigalioja, jei už juos iki balsavimui skirto laiko pabaigos nubalsuoja daugiau, kaip 30% aktyvių Facebook‘o vartotojų. Netrukus (t.y., šiandien) turės paaiškėti, ar Facebook’e įsigalios nauji įstatai, perrašyti atsižvelgiant į vartotojų komentarus ir siūlymus, ar liks galioti senieji.

Ėmus skaityti Facebook‘o teisininkų atsakymus į vartotojų klausimus [FACEBOOK SITE GOVERNANCE’S NOTES, Response to Comments on Statement of Rights and Responsibilities Share. Paskelbta: Wednesday, April 15, 2009 at 7:07pm] iškilo keletas klausimų, susijusių tiek su kai kuriais privatumo aspektais, tiek ir su pačia šiuo metu didžiausio pasaulyje socialinio tinklo politika apskritai. Publikuoju citatas iš minėto dokumento, kuris yra prieinamas viešai [http://www.facebook.com/note.php?note_id=183535615300].

Taigi, kol kas išrinkau tik labai mažą vartotojų klausimų dalį:

Q: Why does Facebook need to keep backup copies that include my content even after I delete it (or delete my account), and how long will Facebook keep it?

A: We keep backup copies in case we have a problem with one of our servers and need to restore it. Because of the way we store those backup copies, it is not possible for us to remove specific content from them. We typically keep backups for no longer than 90 days (unless otherwise required by law). [Section 2]

Santrauka skambėtų taip: po to, kai vartotojas ištrina savo turinį arba ištrina savo Facebook‘o paskyrą (account), paprastai vartotojo turinys saugomas Facebook‘o serveriuose dar bent 90 dienų, nebent įstatymas reikalauja kitaip. Nors šis tekstas ir nėra tikslių ir nedviprasmiškų formuluočių reikalaujantys vartotojo įstatai (tai tiesiog oficialūs Facebook‘o teisininkų atsakymai į vartotojų klausimus), tačiau sunku nepastebėti, jog kai kurios formuluotės apie svarbius dalykus yra pernelyg miglotos. Pavyzdžiui, pasakymas „paprastai turinys saugomas…“ – tuomet, kokios aplinkybės nusako tą „paprastai“? Arba kitas svarbus momentas – išimtis, kurią numato “įstatymas.” Akivaizdu, kad įstatymai gali būti kuo įvairiausi, bet – reikia manyti – čia kalbama būtent apie JAV įstatymus. O į tarpvalstybinius juridinių sistemų bei politinius skirtumus (ypač turint omenyje JAV vykstančius aštrius ir nuolatinius konfliktus tarp vartotojų teisių gynimo aktyvistų ir didžiųjų korporacijų) būtina atsižvelgti, jei asmuo bando bent elementariai reikalaudamas tikslumo pasigilinti į tokį masinį fenomeną, kaip socialinis tinklas.

Pačiame Facebook‘o paskelbto komentaro gale tai pasakoma dar akivaizdžiau:

Q: Which countries’ laws do I need to comply with?

A: You are bound by the laws of the country that you live in. You may also need to comply with the laws of other jurisdictions, including the laws of the United States (because our headquarters are based in the U.S.). [Section 2]

„Jūs esate saistomi tos šalies įstatymų, kurioje gyvenate. Jums taip pat gali tekti paklusti ir kitų jurisdikcijų įstatymams – įskaitant ir Jungtinių Valstijų įstatymus (kadangi mūsų pagrindinė būstinė yra įsikūrusi JAV).“ Agresyvus pareiškimas. Žinoma, jausti tiesioginę grėsmę būtų didelio susireikšminimo aktas, tačiau čia yra būtent tikslumo, demokratiškumo ir laisvių klausimas. Ką gi, šiuo metu, formaliai tai yra gana agresyvus, hierarchizuotas darinys, kuris pasilieka sau teisę („…you may also…“) taikyti vartotojams ir pačių Jungtinių Valstijų įstatymus. Einame toliau:

Q: If I allow a third party to have access to my content, and then I delete that content, how can I make sure they will stop using it?

A: Consistent with our principle of “Ownership and Control of Information,” Facebook empowers users to take their content wherever they want. However, it is the user’s responsibility to only give their content to third parties that they trust. Whenever you give a third party access to your content, you should carefully review their terms of service to make sure that you can trust them to stop using your content when you delete it from Facebook. [Section 2]

Santrauka galėtų būti tokia: remdamasis vienu iš savo principų – „Ownership and Control of Information“ – Facebook‘as suteikia vartotojams teisę (galią, įgaliojimus) teikti jų pačių (t.y., vartotojų) turinį kur tik jie nori. Facebook‘as aiškiai atsiriboja nuo atsakomybės už tai, kas nutinka vartotojo turiniui, kai šis patenka į trečiosios šalies rankas ir siūlo vartotojams „atidžiai perskaityti jų [t.y., trečiųjų šalių] įstatus, kad įsitikintumėte, jog galite pasitikėti jais [t.y., trečiosiomis šalimis], ir tuo, kad kad jie nenaudos jūsų turinio po to, kai ištrinsite jį iš Facebook‘o [arba kai ištrinsite savo Facebook paskyrą].“ Kitaip tariant, trečiosioms šalims Facebook‘as suteikia teisę vadovautis jau kitomis nuostatomis ir jei vartotojas apie pastarąsias nieko nežino, tuomet (kol kas?) tai yra tik paties vartotojo atsakomybės klausimas. Reikėtų patikslinti, kas gi yra tos „trečiosios šalys“ ir kodėl jos čia tokios svarbios. Tai, visų pirma, papildomos Facebook‘e naudojamos programėlės (applications) (pvz., Quizz, Gifts, Hug Me, Calendar ir t.t.) bei visi partneriaujantys socialinių tinklų puslapiai – Flickr, Youtube ir t.t. Facebook‘as paprastai prašo vartotojo patvirtinti, jog šis nori naudotis kokia nors programa (kurią tau dažniausiai siūlo draugas(-ė)) ir – reikia manyti – daugumai susidaro įspūdis, jog šie papildomi „niekučiai“ yra paties Facebook‘o iniciatyva, kuri neišeina už paties Facebook‘o ribų (klausimas apie Facebook‘o ribas, šiaip, vertas atskiro aptarimo) ir – negana to – vartotojas, nepasigilinęs į teisines Facebook‘o nuostatas net nežino, kokia būtent asmeninė informacija bus naudojama konkrečios programos funkcionavimo metu. Pastarasis aspektas JAV, D. Britanijoje bei kitose didžiosiose demokratijose neseniai buvo sukėlęs audringą privatumo gynėjų protesto bangą, apie kurią Lietuvoje (sprendžiant iš viešų aptarimų stokos) mažai kas yra girdėjęs. Pirmieji skandalai kilo dėl to, kad savo asmeninę informaciją (skirtą tik „vidiniam“ naudojimui Facebook‘e) vartotojai ėmė aptikti visiškai kituose kontekstuose ir kituose tinkluose, o būtent – trečiųjų šalių tinklalapiuose ir programėlėse. Ir tai tik vienas problemos aspektas. Tęsiant temą:

Q: Why doesn’t Facebook audit every application?

A: We unfortunately do not have the ability to control third-party applications, and cannot guarantee they are completely safe. However, if you feel that a particular application violates this Statement, please let us know by going to the application’s About page and clicking “Report Application.” [Section 9]

„Deja, mes neturime galimybės kontroliuoti trečiųjų šalių programų ir negalime garantuoti, kad jos yra visiškai saugios. Tačiau jei jūs įtariate, kad tam tikra programa šį Pareiškimą (the Statement) pažeidžia, tuomet informuokite mus šios programos puslapyje About pasirinkdami nuorodą Report Application.“ Čia aukščiau mano jau paminėta mintis apie trečiąsias šalis ir Facebook‘o atsakomybę išdėstyta dar paprasčiau ir – šį kartą – paties Facebook‘o „lūpomis.“

Advertisements
Tagged , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Advertisements
%d bloggers like this: