D.Britanija siekia legalizuoti PK šnipinėjimą be orderio

Nors šis blogas ir nėra orientuotas į teisinius elektroninio saugumo klausimus, bet tokios žinios neišvengiamai liečia arba galiausiai palies faktiškai visus interneto vartotojus. Publikuoju šį postą mažų mažiausiai dėl bendrų (ir naujausių) tendencijų privatumo srityje.

privacyTaigi, Didžiosios Britanijos Vidaus Reikalų Ministerija (UK Home Office) “patyliukais” (cit. in TimesOnline.co.uk) parėmė siūlymą, kuris leis DB policijai arba saugumo organizacijai MI5 (Millitary Intelligence, Sector 5) šnipinėti namų, darbo ir kitus asmeninius kompiuterius nepateikus orderio tam, kad perimtų el.pašto laiškus, stebėtų naršymo internete įpročius ir sektų kitą kompiuterių vartotojų veiklą.

ES ministrų tarybos (Briuselis) inicijuotame siūlyme DB policijai laiduojama teisė instaliuoti asmeniniuose kompiuteriuose šnipinėjimui skirtą programinę įrangą tais atvejais, kai kitos Europos šalys įtaria DB piliečius užsiimant kriminaline veikla.

Vienintelis šnipinėjimui reikalingas leidimas tokiais atvejais būtų “spėjimu” paremtas vyresniojo pareigūno sprendimas, kad šnipinėjimas yra adekvati ir būtina priemonė “rimtos” nusikalstamos veiklos (t.y., bet kokio nusikaltimo, už kurį gresia mažiausiai trejų metų įkalinimo bausmė) tyrimui. Pavyzdžiui, taikiniais taptų visi įtariami terorizmu, pedofilija ar  tapatybės bei kreditinių kortelių vagystėmis.

“Tam, kad būtų duotas leidimas, jo prašantis pareigūnas turės būti tikras, kad jis būtinas rimto nusikaltimo prevencijai arba aptikimui ir kad toks veiksmas yra adekvatus tikslui pasiekti,” teigia DB Vyriausiųjų Policijos Pareigūnų Asociacijos (The Association of Chief Police Officers, Acpo) atstovas [cit. in TimesOnline]

Nuotolinį šnipinėjimą (šis veiksmas dar vadinamas “nuotoline krata”) policija pradėtų į įtariamojo kompiuterį nusiuntusi el.laišką su specialiai sukurtu virusu, (kartoju – be orderio) įsibrovusi į patalpas ir slapta instaliavusi kompiuteryje klaviatūros paspaudimus registruojančią programinę įrangą arba paprasčiausiai nusiuntusi į kaimynystę automobilį su šnipinėjimo įranga, kuri perimtų bevielio interneto signalus.

DB policija jau turi galimybę nuotoliniu būdu apieškoti ir stebėti kompiuterius dar nuo 1994 m.  (Kembridžo Universiteto kompiuterių laboratorijos mokslininko Richardo Claytono duomenys), bet, Londono Sunday Times teigimu, akivaizdu, jog tokios nuotolinio stebėjimo priemonės iki šiol būdavo taikomos retai. ES siūlymas Prancūzijai, Vokietijai ar bet kuriai kitai ES šaliai suteiktų teisę prašyti leidimo šalies teritorijoje esančio DB piliečio sekimui.

Smarkokai įpykę pilietinių teisių gynėjai prašo DB Parlamento patvirtinti orderio reikalaujantį įstatymą ir siekia, kad civilių stebėjimui skirta programa būtų griežtai kontroliuojama.

shami-chakrabartiŽmogaus teises ginančios grupės Liberty vadovė Shami Shakrabarti inicijuoja teisines priemones, kurios neleistų minėtam siūlymui įsigalėti: “Tai itin šiurkšti jėga – ji prilygsta situacijai, kai kas nors išlaužia jūsų buto duris ir įsiveržia į vidų.”

Britanijoje jau buvo nuskambėjęs Damieno Greeno atvejis. Anot S.Shakrabarti, dabar tokie atvejai taptų kasdienybe.

Šaltiniai: http://www.wired.com; http://www.timesonline.co.uk.

Advertisements
Tagged , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Advertisements
%d bloggers like this: