“Tekstai miestui” Krokuvoje

TM_proj Krakow, 20081127_01

Jau minėjau anksčiau, kad manieji “Tekstai miestui” jau metus yra tarptautinio projekto “Mes visi skirtingi, visi vienodi” dalis (kur. Rimantė Černiauskaitė). Šiuo metu rengiamos jau baigiamosios projekto ekspozicijos. Viena iš jų ką tik buvo surengta Krokuvoje (lapkričio 27d.), formaliai “prisidengiant” “Lietuvos dienų” programa (su kuria, iš esmės, mes nieko bendra kaip ir neturėjome). Ekspozicija vyko pačioje Krokuvos širdyje – rotušės aikštėje [Wieża Ratuszowa, Rynek Główny], tiesiai ant kampanelos. Sakyčiau, viena iš geriausių iki šiol darytų projekto ekspozicijų visomis prasmėmis: lokacija, miestas, publika, eksponavimo aplinkybės – viskas pateisino lūkesčius. Aišku, mano troškimas rodyti tekstus lenkų kalba (ar net Krokuvos dialektu) taip ir neišsipildė, bet, pasirodo, tai nebuvo tokia didelė kliūtis, kaip tikėjausi. Svarbiausia buvo pati eksponavimo proceso “gyvastis,” aplinkybės, pats kontekstas.

Pradėjus eksponuoti, šalia kampanelos staiga ėmė būriuotis protestuotojų minia – transparantai, megafonai… Nieko nesupratome, apie ką visa tai (nors vėliau Jurgis Giedrys paaiškino situaciją: bajorai grąsinasi atimti nuo senų senovės jų giminėms priklausiusius butus iš krokuviečių, kurie juose apsigyveno nuo sovietinių laikų). Bet politinis-socialinis pobūdis buvo akivaizdus. Aplink zujanti ir į videoprojekcijas šnairuojanti policija vis tik mūsų nieko neklausinėjo. Žodžiu, situacija, kontekstas – tobuli, džiaugiausi kaip vaikas. Svarbiausia buvo tai, kad praeiviai sustodavo ir klausinėdavo dalykų – nuo iki. Buvo net keletas diskusijų apie istoriją (pvz., reikėjo lenkams išsiaiškint, kaip gi ten su ta Vilniaus Žemutine pilim!). Lyg ir susiję, lyg ir nesusiję viskas.

Sekanti ekspozicija ja kitą savaitę vyks Vokietijoje, Bremene (gruodžio 12 d.). Aplinkybės bus kiek kitokios, bet ir vėl – nežinia, ko reikėtų tikėtis šį kartą.

Foto: Jovita Ambrazaitytė.

Advertisements
Tagged , , , , , ,

One thought on ““Tekstai miestui” Krokuvoje

  1. […] sklandžiai. Žinoma, gaila, kad nebuvo tokių specifinių konteksto “virpesių,” kaip prieš tai rodytoje ekspozicijoje Krokuvoje, bet nepaisant to, šios ekspozicijos vinis, be abejo, buvo visa atperkantis bendravimas su vietine […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Advertisements
%d bloggers like this: